Zpráva o průběhu a výsledcích mezinárodní soutěže Foreign Direct Investment International Moot Competition (FDI) 2010

Soutěž FDI, zaměřená na právo mezinárodní ochrany investic, se ve dnech 22. - 24. října 2010 konala na půdě Pepperdine University, Malibu. Univerzita samotná se nachází v bezprostřední blízkosti Los Angeles v Kalifornii, USA.

Úkolem soutěžících je vypracovat písemnou žalobu údajně poškozeného investora a vyjádření k této žalobě ze strany státu, v němž byla investice učiněna. Studenti si tedy vyzkouší obě role: zastupují jak stát, tak investora a jejich úkolem je kromě práce na obsáhlém písemném podání také příprava co nejúčinější a nejpřesvědčivější ústní prezentace stanoviska strany, kterou právě zastupují. V tomto ročníku spor projednávali rozhodci podle Úmluvy o řešení sporů z investic mezi státy a občany druhých států a rozhodčích pravidel Střediska zřízeného podle této úmluvy.

Studenti Právnické fakulty Masarykovy univerzity se soutěže, letos tříleté, zúčastnili poprvé a hned dosáhli výborného výsledku. Nejen že dokázali ve své „základní skupině“ sestávající z osmi družstev vyhrát tři ze čtyř svých zápasů, přičemž porazili mimo jiné loňské vítěze z domácího týmu Pepperdine, reprezentanti Masarykovy univerzity uspěli rovněž se svojí písemným memoriálem, podaným za investora, který byl odborníky na investiční právo vyhodnocen jako druhý nejlepší z celkových třiceti dvou.

Ani vítězství ve třech ze čtyř zápasů však nestačilo na postup do čtvrtfinále, kam namísto brněnského týmu díky lepšímu vzájemnému skóre postoupili loňští semifinalisté z Bělehradu. Lítost ze ztráty postupu však zmírňuje, že se studenti Masarykovy univerzity umístili na celkovém devátém místě podle konečného bodového hodnocení, tedy jako nejlepší z nepostupujících týmů.

Důležitější než umístění na předních příčkách je však fakt, že se díky soutěži mohli studenti setkat s předními odborníky na mezinárodní právo ochrany investic, například s kanadským právníkem Toddem Weilerem a izraelským akademikem Efraimem Chalamishem, a navázat kontakty se studenty ze zahraničí. Neocenitelné jsou rovněž znalosti, které studenti získali při přípravě na soutěž, a „know-how“, jak se na soutěže v simulovaných sporech co nejlépe připravit a jak obhájit právní názor při ústní konfrontaci s rozhodci.

Josef Ostřanský, Jan Seidel, Maroš Paulini


RSS Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2012