Česko-slovenská
právnická soutěž
Česko-Slovenská právnická soutěž je klání studentských prací, které prošly fakultními koly SVOČ. Do soutěže jsou v roce 2024 zapojeny kromě Právnické fakulty Masarykovy univerzity také další univerzity z České a Slovenské republiky, jmenovitě Právnická fakulty Univerzity Karlovy, Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Fakulta Právnická Západočeské univerzity v Plzni, a dále Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě, Právnická fakulta Trnavské univerzity v Trnavě, Právnická fakulta UPJŠ v Košicích a Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici ze Slovenské republiky. Fakulty se v pořádání soutěže střídají, v roce 2024 se soutěž koná na brněnské Právnické fakultě a odehraje se dne 19. září.
Za Právnickou fakulty MU jsou nominovány vybrané práce, které byly úspěšně obhájeny ve fakultním kole. Samotná soutěž probíhá obhajobou prací před komisí složenou ze zástupců zapojených fakult. Klání se tradičně koná v září.
VÝSLEDKY ČS SVOČ 2024
A. Teorie práva, ústavní právo, lidská práva
- 1. místo: Adéla Dočkalová (MU Brno) – Prarodiče z Kojčic u Pelhřimova a elektronická žákovská
- 2. (sdílené) místo: Emma Bočová (UMB Banská Bystrica) – Euthanasia as a Violation of the Right to Life rather than the Realization of the Modern Concept of an Autonomous Will in the Philosophical Thought of Viktor Emil Frankl
- 2. (sdílené) místo: Adam Briešťanský (UK Bratislava) – Ľudskoprávne aspekty postihu extrémistickej symboliky
- 3. místo: Karolína Ozimyová (UK Bratislava) – Majstrovstvá sveta vo futbale, Katar 2022: zviditeľnenie Kataru vo futbalovom svete alebo premyslený sportswashing?
B. Společenské vědy (politologie, sociologie, ekonomie); římské právo a právní dějiny
- místo: Nela Černáková (ZČU Plzeň) – O nejstarší patentní kanceláři pražské
- místo: Mgr. David Marhold (UP Olomouc) – Ernst Swoboda a příprava vládního návrhu občanského zákoníku z roku 1937
- místo: Jiří Moc (MU Brno) – Kauza a tradice při nabývání vlastnictví v římském právu
C. Evropské právo, mezinárodní právo veřejné
- místo: Bc. Patrik Ondrejech (TU Trnava) – Výzvy spojené s prípustnosťou sporov na základe povinností Erga Omnes Partes pred Medzinárodným Súdnym Dvorom
- místo: Barbora Ducarme (UK Praha) – Aktuální unijní úprava volného pohybu studentů ve světle tzv. lucemburské ságy
- místo: Martin Kubálek (MU Brno) – Míra (ne)efektivity výsad a imunit poslanců Evropského parlamentu
D. Soukromé právo (občanské právo hmotné a obchodní právo), civilní proces a mezinárodní právo soukromé
- místo: Vendula Machalová (UK Praha) – Jak může být ve stanovách akciové společnosti nastaveno funkční období člena představenstva? Může být i časově neomezené?
- místo: Jiří Machala (UK Praha) – Výklad korporačních ujednání ve společenské smlouvě s.r.o.
- místo: Anna Čaloudová (MU Brno) – Diskvalifikace člena statutárního orgánu – předpoklady, důkazní břemeno a další specifické otázky
E. Autorské právo, pracovní právo, rodinné právo
- místo: Nicolas Ölveczky (UK Praha) – Dvě poznámky k mezím (ne)přípustného soudcovského dotváření práva z pohledu aktuální pracovněprávní judikatury
- místo: Ondřej Petržela (MU Brno) – Data retention z pohledu českého práva a práva EU
- místo: Jakub Stojan (MU Brno) – Náhrada újmy při neoprávněném zásahu do osobních údajů
F. Trestní právo
- 1. místo: Tereza Ottová (UK Praha) – Korektivy teorie podmínky v trestním právu
- 2. místo: Bc. Daniel Richter (UK Bratislava) – Efektivita princípu ultima ratio v nadväznosti na princíp proporcionality
- 3. (sdílené) místo: Vojtěch Jelonek (UP Olomouc) – Trestní odpovědnost umělé inteligence: můžeme obžalovat robota?
- 3. (sdílené) místo: Kateřina Šťastníková (MU Brno) – Obchodování s lidmi a nelegální migrace
G. Správní právo, finanční právo, právo sociálního zabezpečení, právo životního prostředí
- místo: Bc. Jakub Čech (UK Praha) – Akademická samospráva v prostředí teologických fakult veřejných vysokých škol
- místo: Bc. Barbora Bodíková (UK Bratislava) – Primeranosť vekovej hranice priestupkovej a trestnoprávnej zodpovednosti
- místo: Ondřej Skulina (UK Praha) – Ukládání správních TRESTŮ za protisoutěžní jednání - meze a přezkum správního uvážení ÚOHS
H. Soutěžní práce přihlášené studenty doktorských studijních programů
- místo: Mgr. Veronika Ondrášková (UK Praha) – Ecclesiastical Dispute Resolution in the Diocese of Prague: Arbitration proceedings of Vicar General and Corrector of the Clergy at the turn of 14th and 15th century
- místo: Mgr. Pablo Martínez Ramil (UP Olomouc) – Papering Over the Cracks or a Real Solution: Does the AI Act Tackle the Challenges Arising from Discriminatory AI?
- místo: Mgr. Bc. Filip Baláži (UPJŠ Košice) – Vybrané aspekty implementácie Globálnej minimálnej dane
V Brně dne 20. 9. 2024
Mgr. Bc. Alžběta Králová, Ph.D., v. r.
koordinátorka SVOČ
Statut česko-slovenské SVOČ 2024
STATUT ČESKO-SLOVENSKÉ PRÁVNICKÉ SOUTĚŽE
O NEJLEPŠÍ STUDENTSKOU PRÁCI VE STUDENTSKÉ VĚDECKÉ ODBORNÉ ČINNOSTI (SVOČ)
pro rok 2024
Děkan Právnické fakulty Masarykovy univerzity
vyhlašuje Československou studentskou vědeckou odbornou činnost (dále jen „soutěž“) pro studenty českých a slovenských právnických fakult.
Cílem soutěže je podpořit zájem studentů o vědeckou činnost a zapojení se do vědeckého
a širšího společenského odborného diskurzu a poskytnout jim příležitost a motivaci ke zdokonalení jejich odborných znalostí a kompetencí.
Článek 1
Účast v soutěži
Soutěže se mohou zúčastnit studenti českých a slovenských právnických fakult, kteří jsou zapsáni v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu včetně těch, kteří absolvovali studium v kalendářním roce, ve kterém se soutěž a česko-slovenské kolo koná (dále jen „soutěžící“). Soutěžící se mohou zúčastnit samostatně nebo v rámci soutěžního týmu. Účastí v soutěži se rozumí přihlášení soutěžní práce, její předání a obhajoba za stanovených podmínek a ve vyhlášených termínech.
Článek 2
Přihlášení do soutěže
1) Do soutěže soutěžící může přihlásit jejich domovská fakulta, která s ohledem na své vnitřní poměry může stanovit v souladu s tímto Statutem podrobnější podmínky, termíny a způsob zapojení se do soutěže odborných vědeckých prací v rámci fakulty.
2) Přihláška musí obsahovat:
- a) jméno a příjmení soutěžícího,
- b) studijní program a ročník studia,
- c) název soutěžní práce a obor, ve kterém je zpracována,
- d) soutěžní práci.
3) Souhlasem s přihlášením do soutěže soutěžící vyslovuje souhlas s předáním soutěžní práce a vyjadřuje svůj souhlas řídit se tímto statutem soutěže.
4) Fakulty, které se účastní česko-slovenského kola soutěže (dále také „účastnické fakulty“) předají řádně podané přihlášky soutěžících spolu s jedním oponentským posudkem pocházejícím z fakultního kola zpracovaným zpravidla na jednotném hodnotícím formuláři, jehož vzor je přílohou tohoto statutu jako jeho neoddělitelná součást, nejpozději do 19. srpna 2024. Účastnické fakulty mohou podat jednu hromadnou elektronickou přihlášku za všechny jimi vyslané soutěžící. Soutěžní práce a oponentské posudky zpracované zpravidla na jednotném hodnotícím formuláři se zašlou pořadatelské fakultě v elektronické podobě e-mailem na adresu radek.zak@law.muni.cz (ve formátu .doc, .rtf nebo .pdf).
5) Každá ze zúčastněných fakult může do soutěže přihlásit maximálně tři soutěžní práce do každé z vyhlášených sekcí podle čl. 6 odst. 1; v sekci podle písmene j) lze přihlásit až čtyři práce. V odůvodněných případech může pořadatelská fakulta rozhodnout o větším počtu prací.
Článek 3
Soutěžní práce
1) Soutěžní práce musí být zpracována v oboru právo nebo ve společenských oborech vyučovaných na českých a slovenských právnických fakultách. Téma práce si určuje soutěžící.
2) Soutěžní práce může být zpracována v českém, slovenském nebo anglickém jazyce.
3) Do soutěže lze přihlásit pouze vlastní a původní práci, tedy práci vypracovanou samostatně soutěžícím(i). Překážkou původnosti nejsou konzultace s akademickými pracovníky právnických fakult nebo jinými odborníky v průběhu zpracovávání práce.
4) Do soutěže mohou být přihlášeny pouze úspěšné práce z fakultních kol českých
a slovenských právnických fakult, a to v podobě, která byla předložena do fakultního kola.
O tom, které soutěžní práce z fakultního kola budou do soutěže přihlášeny, rozhoduje účastnická fakulta.
5) Do soutěže lze přihlásit i více prací jednoho soutěžícího autora za podmínek podstatných tematických a obsahových odlišností těchto prací.
6) Práce se předává výlučně elektronicky (čl. 2 odst. 4). Náležitosti soutěžní práce jsou: titulní strana, prohlášení o původnosti práce, obsah, případně seznam použitých zkratek, úvod, vlastní text práce, závěr a seznam použité literatury.
7) Minimální rozsah práce (tzn. vlastního textu od úvodu po závěr) je 36 000 znaků, maximální rozsah práce je 54 000 znaků včetně mezer. Do celkového rozsahu práce se započítávají
i poznámky pod čarou. Do počtu znaků za nezapočítává titulní strana, obsah a seznam použité literatury.
8) O přijetí soutěžní práce, která zcela neodpovídá pravidlům stanoveným v tomto článku, může ve výjimečných a odůvodněných případech rozhodnout kolegium složené ze zástupců účastnických fakult; za každou účastnickou fakultu určí tato fakulta jednoho zástupce. Toto kolegium rozhoduje per rollam s využitím prostředků elektronické komunikace, nebo na základě telekonference.
Článek 4
Oponentura
1) Při hodnocení soutěžní práce bude použit jeden oponentský posudek z domácí soutěže. Doporučuje se použít přiložený hodnotící formulář. Použije-ji účastnická fakulta jiný hodnotící formulář, obsahuje náležitosti obdobné přiloženému hodnotícímu formuláři, zejména slovní i bodové hodnocení soutěžní práce. Oponentský posudek se zpracuje v českém, slovenském nebo anglickém jazyce.
2) Oponentský posudek má být vypracován oponentem z řad akademických pracovníků českých nebo slovenských právnických fakult či jiných odborníků z oboru. Oponentem nemůže být osoba, která byla konzultantem soutěžícího (soutěžících) při zpracování soutěžní práce.
3) Účastnická fakulta soutěžícího poskytne soutěžícímu oponentský posudek, a to nejpozději sedm dní přede dnem konání ústní obhajoby v rámci česko-slovenského kola SVOČ.
Článek 5
Ústní obhajoba
1) Pořadatelská fakulta určí termín ústního kola soutěže, které probíhá formou ústních obhajob soutěžních prací. Termín musí být určen v dostatečném předstihu.
2) Pořadatelská fakulta v dohodě s příslušnými proděkany, do jejichž působnosti patří agenda studentské vědecké odborné činnosti, nebo s jinými pověřenými zaměstnanci z řad akademických pracovníků účastnických fakult, jmenuje z řad akademických pracovníků těchto fakult a z dalších odborníků předsedy a nejméně dva členy hodnotící komise pro ústní obhajobu práce ve stanovených kategoriích.
3) Ústní obhajoba před každou komisí je společná pro všechny soutěžní práce v dané kategorii.
4) Ústní obhajoba je veřejná. Pořadatelská fakulta může s ohledem na mimořádné okolnosti rozhodnout o provedení ústní obhajoby prostřednictvím elektronických zařízení pro přenos zvuku a obrazu ve skutečném čase; tím není dotčena předchozí věta.
5) Soutěžící při obhajobě stručně charakterizuje svou práci. Následně má právo vyjádřit se k oponentskému posudku, hlavním připomínkám oponenta k práci a jeho otázkám. Ústní obhajoba probíhá v českém, slovenském nebo anglickém jazyce. Tato část obhajoby nesmí přesáhnout 15 minut času.
6) V následné diskusi mohou členové komise a následně kdokoli z přítomných klást otázky a přednést připomínky.
7) Po skončení obhajoby komise na neveřejném zasedání zhodnotí především:
- a) soutěžní práci (souhrnně s přihlédnutím ke kritériím podle článku 3 a kritériím hodnoceným v jednotném hodnotícím posudku),
- b) obsahovou úroveň vystoupení soutěžícího a formální stránku projevu,
- c) způsob, jakým se soutěžící vypořádal s připomínkami a jak reagoval na položené otázky,
- d) celkové zvládnutí problematiky a její prezentace.
8) Komise může zasedat a rozhodovat za přítomnosti nadpoloviční většiny svých členů. Komise rozhoduje většinou hlasů přítomných členů; při stejném počtu hlasů je rozhodující hlas předsedy.
Článek 6
Soutěžní sekce, vyhodnocení soutěže, ceny
1) S ohledem na množství soutěžních prací mohou být práce rozděleny do následujících sekcí:
- Teorie práva, ústavní právo, lidská práva;
- Společenské vědy (politologie, sociologie, ekonomie);
- Evropské právo, mezinárodní právo veřejné;
- Soukromé právo (občanské právo hmotné a obchodní právo);
- Autorské právo, pracovní právo, rodinné právo;
- Civilní proces, mezinárodní právo soukromé;
- Trestní právo;
- Správní právo, finanční právo, právo sociálního zabezpečení, právo životního prostředí;
- Římské právo, právní dějiny;
- Soutěžní práce přihlášené studenty doktorských studijních programů.
2) Při menším počtu přihlášených prací než 6 v rámci některé ze sekcí může pořadatelská fakulta rozhodnout o sloučení některých sekcí. Práce zastoupené v jedné sekci musí vždy reprezentovat alespoň dvě účastnické fakulty. V případě sloučení sekcí mohou být na základě rozhodnutí pořadatelské fakulty ve sloučené sekci zařazeny více než tři práce přihlášené jednou fakultou.
3) Při vyhodnocení soutěžních prací v dané sekci posuzuje hodnotící komise především kritéria dle čl. 5 odst. 7 tohoto statutu. Tři nejlepší soutěžní práce v každé sekci navrhne příslušná hodnotící komise k ocenění. V odůvodněných případech může hodnotící komise v dané sekci nenavrhnout k ocenění žádnou soutěžní práci, případně může navrhnout k ocenění menší počet soutěžních prací než tři. Hodnotící komise také může navrhnout udělení cen ex aequo při dodržení celkového počtu tří oceněných soutěžních prací. Ve výjimečných a odůvodněných případech může komise navrhnout na ocenění více soutěžních prací než tři.
4) Po skončení ústního kola se koná závěrečné vyhodnocení výsledků soutěže. Závěrečné vyhodnocení provádí komise, jejímž předsedou je děkan pořadatelské fakulty, popřípadě pověřený akademický zaměstnanec pořadatelské fakulty. Členy komise, která provádí závěrečné vyhodnocení, jsou všichni předsedové hodnotících komisí pro ústní obhajobu práce.
5) Na základě rozhodnutí komise pro závěrečné hodnocení výsledků soutěže podle odst. 4 bude děkanům účastnických fakult navrženo přiznání stipendií soutěžícím, kteří byli hodnotící komisí v dané kategorii navrženi k ocenění. Minimální výše navrhovaného stipendia bude ve výši 500,- € (12 000,- Kč) za první místo, 330,- € (8 000,- Kč) za druhé místo a 250,- € (6 000 Kč) za třetí místo. Na přiznání stipendia není právní nárok. O přiznání stipendia rozhodne ve vztahu k soutěžícím prostřednictvím účastnické fakulty děkan této fakulty. Způsob vyplacení odměny absolventům stanoví jednotlivé domácí fakulty. Při udělení ceny soutěžícímu týmu se cena dělí mezi členy soutěžního týmu stejným dílem. Při udělení cen ex aequo se výše odměny za výsledná místa spočítá a vydělí počtem takto umístěných soutěžících. Při udělení cen podle poslední věty odstavce 3 se celková výše odměn rozdělí mezi oceněné soutěžící s ohledem na jejich umístění.
Článek 7
Společná ustanovení
1) Děkan nebo příslušný akademický pracovník pořadatelské fakulty může stanovit další organizační pravidla soutěže, je-li to nutné pro řádný průběh soutěže.
2) Pořadatelská fakulta může v odůvodněných případech ospravedlnit zmeškanou lhůtu podle těchto pravidel.
3) Proti žádnému rozhodnutí podle těchto pravidel není přípustný žádný opravný prostředek.
4) Na ocenění není právní nárok.
5) Děkan pořadatelské fakulty s ohledem na mimořádné okolnosti může (za zachování včasné informovanosti účastnických fakult) notifikovat účastnickým fakultám pozdější termín pro přihlášení prací podle čl. 2 odst. 4.
6) Tento statut nabývá účinnosti 1.7.2024
V Brně dne 30.6. 2024
Harmonogram SVOČ 2024 a rozpis místností
Česko-slovenská soutěž o nejlepší práci
ve Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ)
Brno, čtvrtek 19. září 2024
Aktualizace ke 18.9.2024:
Harmonogram dne
- 11:45–12:15 příchod a registrace
- 12:15 slavnostní zahájení (aula Právnické fakulty)
- 12:45–17:15 jednání v sekcích, včetně porad komisí
- sekce A (místnost 041)
- sekce B (místnost 148)
- sekce C (místnost 124)
- sekce D (místnost 042)
- sekce E (místnost 129)
- sekce F (místnost 160)
- sekce G (místnost 126)
- sekce H (místnost 131)
- 17:20–17:30 porada předsedů komisí (místnost 109)
- 17:30 raut (vstupní vestibul fakulty)
- 18:00 vyhlášení výsledků (vstupní vestibul fakulty)
- 18:30–21:00 pokračování rautu
časy jsou orientační
Sekce, komise a přihlášení účastníci
Sekce A - Teorie práva, ústavní právo, lidská práva(místnost 041)
Komise: doc. JUDr. Vieroslav Júda, PhD. (UMB Banská Bystrica)
JUDr. Miluše Kindlová M.Jur., Ph.D. (UK Praha)
Mgr. Renáta Kišoňová, PhD. (UK Bratislava)
JUDr. Olga Rosenkranzová, Ph.D. (UP Olomouc)
doc. PhDr. Lukáš Valeš, Ph.D. (ZČU Plzeň)
Mgr. Michal Vosinek (MU Brno)
- Ema Bočová (UMB Banská Bystrica): Euthanasia as a Violation of the Right to Life rather than the Realization of the Modern Concept of an Autonomous Will in the Philosophical Thought of Viktor Emil Frankl
- Adam Braun (UK Praha): Amnestie – slepé místo českého ústavního systému?
- Adam Briešťanský (UK Bratislava): Ľudskoprávne aspekty postihu extrémistickej symboliky
- Adéla Dočkalová (MU Brno): Prarodiče z Kojčic u Pelhřimova a elektronická žákovská
- Doris Dvoranová (TU Trnava): Prístup k internetu ako základné ľudské právo? - vývoj a tendencie v ústavnom kontexte
- Albert Horáček (UK Praha): Úprava ústavní materie jako požadavek na ústavní zákon
- Václav Král (UK Praha): Mezery v zákoně a metodologické postupy jejich vyplnění (případová studie)
- Dárius Krestian (UPJŠ Košice): Volebný systém Slovenskej republiky a jeho prípadná reforma (návrhy de constitutione ferenda)
- Filip Mráček (MU Brno): Argumentace příběhem v soudních rozhodnutích dnes a zítra
- Jakub Němec (MU Brno): Dialogy se Štrasburkem aneb pět let fungování Protokolu č. 16 k Evropské úmluvě o ochraně lidských práv
- Karolína Ozimyová (UK Bratislava): Majstrovstvá sveta vo futbale, Katar 2022: zviditeľnenie Kataru vo futbalovom svete alebo premyslený sportswashing?
- Adéla Strejcová (ZČU Plzeň): Model “pay or consent“ ve světle ochrany osobních údajů
Sekce B - Společenské vědy (politologie, sociologie, ekonomie); římské právo a právní dějiny (místnost 148)
Komise: JUDr. Kamila Bubelová, Ph.D. (UP Olomouc)
doc. JUDr. Vilém Knoll, Ph.D. (ZČU Plzeň)
doc. JUDr. Jana Ondřejková Ph.D. (UK Praha)
Ing. Albert Priehoda, PhD. (UK Bratislava)
doc. JUDr. Marek Starý Ph.D. (UK Praha)
doc. JUDr. Bc. Jaromír Tauchen, Ph.D., LL.M. Eur.Int. (MU Brno)
- Nela Černáková (ZČU Plzeň): O nejstarší patentní kanceláři pražské
- Michael Douša a Jessica Jirůtková (UK Praha): Jak AI zamíchá kartami v českých volbách?
- Dominik Hlinka (UK Praha): R v Brown - konsent, ublížení na zdraví a sex
- Emma Humeňanská (UK Bratislava): K pojmu násilie. Filozofické a právne aspekty
- Kateřina Juříková (UK Praha): AI technokracie jako budoucnost vládnutí
- David Marhold (UP Olomouc): Ernst Swoboda a příprava vládního návrhu občanského zákoníku z roku 1937
- Jiří Moc (MU Brno): Kauza a tradice při nabývání vlastnictví v římském právu (MUNI)
- Michaela Sečková (MU Brno): Justičný aktivizmus – deštrukcia deľby štátnej moci
- Liliana Válková (UK Praha): Emoční inteligence advokátů
- Dominik Zajíček (MU Brno): Subjekt práva v díle Slavoje Žižeka
Sekce C - Evropské právo, mezinárodní právo veřejné (místnost 042)
Komise: Mgr. Anna Bilanová, LL.M. (Wolf Theiss Praha)
JUDr. Ľudmila Elbert, PhD., univerzitná docentka (UPJŠ Košice)
prof. JUDr. Filip Křepelka, Ph.D. (MU Brno)
JUDr. et Mgr. Lukáš Ryšavý, Ph.D. (UP Olomouc)
JUDr. Mgr. Alla Tymofeyeva Ph.D. (UK Praha)
prof. JUDr. Ján Svák, DrSc. (UK Bratislava)
JUDr. Zuzana Vostrá, Ph.D. (ZČU Plzeň)
- Natália Bačová (UPJŠ Košice): Je vnútroštáty súd, ktorý rozhoduje o obžalobe podanej Európskou prokuratúrou, povinný pripustiť dokazy získané v inom členskom štáte alebo v súlade s právom iného členského štátu?
- Lukáš Bucháček (ZČU Plzeň): Žaloba na neplatnost jako překážka předběžné otázky k SDEU
- Barbora Ducarme (UK Praha): Aktuální unijní úprava volného pohybu studentů ve světle tzv. lucemburské ságy
- Lýdia Jakubjaková (UK Bratislava): Rozširovanie právomocí Súdneho dvora EÚ vo veciach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky na príklade rozsudku Rosneft
- Dominika Krištofičová (UK Bratislava): Open source dôkazy a vyšetrovanie
- Martin Kubálek (MU Brno): Míra (ne)efektivity výsad a imunit poslanců Evropského parlamentu
- Patrik Ondrejech (TU Trnava): Výzvy spojené s prípustnosťou sporov na základe povinností Erga Omnes Partes pred Medzinárodným Súdnym Dvorom
- Tereza Staňková (UK Praha): Alternativy k detencím v migračním kontextu – cesta vpřed? Zahraniční praxe a možnosti českého systému
- Dominik Werner (UPJŠ Košice): Podanie obžaloby Európskou prokuratúrou z pohľadu európskeho delegovaného prokurátora
Sekce D - Soukromé právo (občanské právo hmotné a obchodní právo), civilní proces a mezinárodní právo soukromé (místnost 124)
Komise: Mgr. Martin Floreš (MU Brno)
Mgr. Miroslav Hromada, Ph.D. (ZČU Plzeň)
doc. JUDr. Regina Hučková, PhD. (UPJŠ Košice)
doc. JUDr. Milan Hulmák, Ph.D. (UP Olomouc)
JUDr. Tomáš Horáček Ph.D. (UK Praha)
Mgr. Sandra Meňhartová, PhD. (UK Bratislava)
doc. JUDr. Marianna Novotná, PhD., univ. Prof. (TU Trnava)
- Anna Čaloudová (MU Brno): Diskvalifikace člena statutárního orgánu – předpoklady, důkazní břemeno a další specifické otázky
- Kristýna Hrozová (MU Brno): Greenwashing jako nekalá obchodní praktika
- Michaela Klímová (MU Brno): Vztah bezdůvodného obohacení k náhradě škody
- Ján Lesniak (UPJŠ Košice): Excindačná žaloba v konkurznom práve
- Jiří Machala (UK Praha): Výklad korporačních ujednání ve společenské smlouvě s.r.o.
- Vendula Machalová (UK Praha): Jak může být ve stanovách akciové společnosti nastaveno funkční období člena představenstva? Může být i časově neomezené?
- Margarita Smirnovová (UK Praha): Právní implikace sharentingu: ochrana autorských práv a osobních údajů v rámci aplikací pro sdílení fotografií
- Kateřina Šimečková (MU Brno): Mezinárodní příslušnost ve věcech bezdůvodného obohacení se zaměřením na analýzu rozhodnutí Soudního dvora č. C–242/20
- Vivienn Üvegesová (UK Bratislava): Zákonné lehoty na rozhodnutie súdu v konaní o návrat maloletého do cudziny a ich vplyv na efektívnosť konania
Sekce E - Autorské právo, pracovní právo, rodinné právo(místnost 129)
Komise: Mgr. Peter Koromház, PhD. (UPJŠ Košice)
Mgr. Bc. Denisa Kotroušová (ZČU Plzeň)
JUDr. Miroslava Kušníriková, PhD. (UPJŠ Košice)
doc. JUDr. Matěj Myška, Ph.D. (MU Brno)
JUDr. Lucie M. Řehořová Ph.D. (UK Praha)
- Georgia Hejduková (UK Praha): Ochrana autorského práva u antivirových programů v Evropském hospodářském prostoru
- Vojtěch Hraběta (UK Praha): Co je příčinou nízkého počtu pracovněprávních sporů?
- Andrej Kokavec (UPJŠ Košice): Pracovnoprávne aspekty presťahovania (domáceho) zamestnanca
- Mária Krakovská (UK Bratislava): Informovaný súhlas maloletého v procese tranzície
- Jan Králik (MU Brno): Právní regulace náhradního mateřství v komparativní perspektivě ve světle budoucí české právní úpravy
- Erik Michňák (UMB Banská Bystrica): Pokroky pracovného práva
- Hana Núr Doubová (ZČU Plzeň): § 884 odst. 2 OZ aneb násilí jako náplň každé výchovy
- Nicolas Ölveczky (UK Praha): Jmenování a odvolání (ve světle veřejného a podnikatelského sektoru, vybrané otázky)
- Ondřej Petržela (MU Brno): Data retention z pohledu českého práva a práva EU
- Jakub Stojan (MU Brno): Náhrada újmy při neoprávněném zásahu do osobních údajů
Sekce F - Trestní právo (místnost 160)
Komise: JUDr. Andrea Beranová Ph.D. (UK Praha)
JUDr. Bronislava Coufalová, Ph.D. (UP Olomouc)
Mgr. David Čep, Ph.D. (MU Brno)
doc. JUDr. Marek Kordík, PhD., LL.M. (UK Bratislava)
- Matyáš Bayer (UK Praha): Zpětný záznam v registru sexuálních delikventů: trest, nebo ochranné opatření svého druhu?
- Vojtěch Jelonek (UP Olomouc): Trestní odpovědnost umělé inteligence: můžeme obžalovat robota?
- Viktor Mrázek (UP Olomouc): Kyberpodvody ve věku AI
- Tereza Ottová (UK Praha): Korektivy teorie podmínky v trestním právu
- Nicole Přibylová (UK Praha): Vyšetřování trestné činnosti páchané prostřednictvím seznamovacích aplikací
- Daniel Richter (UK Bratislava): Efektivita princípu ultima ratio v nadväznosti na princíp proporcionality
- Kateřina Šťastníková (MU Brno): Obchodování s lidmi a nelegální migrace
Sekce G - Správní právo, finanční právo, právo sociálního zabezpečení, právo životního prostředí (místnost 126)
Komise: Mgr. Ing. Dana Bárková, Ph.D. (ZČU Plzeň)
Mgr. Daniel Burda (UK Praha)
doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD. (UPJŠ Košice)
JUDr. Soňa Pospíšilová, Ph.D. (UP Olomouc)
JUDr. Kristína Slámková, PhD. (UK Bratislava)
Mgr. Tomáš Svoboda, Ph.D. (MU Brno)
- Barbora Bodíková (UK Bratislava): Primeranosť vekovej hranice priestupkovej a trestnoprávnej zodpovednosti
- Jakub Čech (UK Praha): Akademická samospráva v prostředí teologických fakult veřejných vysokých škol
- Alena Machová (ZČU Plzeň): Udržitelnost v účetnictví a včely
- Lukáš Kappel (MU Brno): Dynamické tarify elektřiny v EU a ČR
- Michael Kunst (UK Bratislava): Trestanie súbehu priestupkov s osobitným zreteľom na úsek dopravy
- Sylvie Mechová (UK Praha): Neústavnost soudní výluky z přezkumu před správními soudy
- Mikuláš Möwald (MU Brno): Zdanění streamerů
- Ondřej Skulina (UK Praha): Ukládání správních TRESTŮ za protisoutěžní jednání - meze a přezkum správního uvážení ÚOHS
- Dávid Školník (UK Bratislava): Problematika neznámych a nezistených vlastníkov pozemkov
Sekce H - Soutěžní práce přihlášené studenty doktorských studijních programů (místnost 131)
Komise: JUDr. Martin Faix, Ph.D.,MJI (UP Olomouc)
prof. JUDr. Jakub Handrlica LL.M., Ph.D., DSc.(UK Praha)
doc. JUDr. Jindřich Psutka, Ph.D. (ZČU Plzeň)
JUDr. Jiří Říha, PhD. (UK Praha)
prof. Mgr. Ján Škrobák, PhD. (UK Bratislava)
prof. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD. (UPJŠ Košice)
prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc. (UK Praha)
doc. JUDr. PhDr. Robert Zbíral, Ph.D. (MU Brno)
- Bc. Filip Baláži (UPJŠ Košice): Vybrané aspekty implementácie Globálnej minimálnej dane
- Laura Gazdagová (UPJŠ Košice): Medzinárodnoprávna regulácia ochrany práv osob vysídlených v súvislosti so zvyšovaním hladiny morí
- Adéla Hepová (UP Olomouc): Není úzké pojetí poškozeného v přestupkovém řízení příliš úzké?
- Júlia Hoffmanová, LL.M. (UPJŠ Košice): Daňová spravodlivosť ako atribút daně z nehnuteľnosti
- Natália Kalinák (UPJŠ Košice): Ponuková povinnosť
- Pablo Martínez Ramil (UP Olomouc): Papering Over the Cracks or a Real Solution: Does the AI Act Tackle the Challenges Arising from Discriminatory AI?
- Jan Mifek (ZČU Plzeň): Role „kriminální minulosti“ v procesu rozhodování o podmíněném propuštění z výkonu trestu odnětí svobody
- Veronika Ondrášková (UK Praha): Ecclesiastical Dispute Resolution in the Diocese of Prague: Arbitration proceedings of Vicar General and Corrector of the Clergy at the turn of 14th and 15th century
- Petr Ráliš (UK Praha): Zpravodajský odposlech jako důkaz v trestním řízení
- Anna Sležková (UP Olomouc): Making assessment truly individual: the importance of the philosophical concept of the objectification of man for the interpretation of the right to individual assessment
- Martin Slovák (UK Praha): Dovolací důvod podle § 265b odst. 1 písm. g) trestního řádu – aktuální otázky a úvahy de lege ferenda
- Nella Šimkovská (UK Praha): ČR vs. rovnost: Analýza diskriminačních sporů před Evropským soudem pro lidská práva
ČS SVOČ - další organizační informace
Další organizační informace
Místo konání a doprava
Právnická fakulta Masarykovy univerzity sídlí na adrese Veveří 70, Brno.
Při příjezdu vlakem či autobusem můžete využít:
- tramvaj č. 12 (ze zastávky Hlavní nádraží, směr Technologický park, výstup na zastávce Nerudova);
- tramvaj č. 10 (ze zastávky Hlavní nádraží nebo Malinovského náměstí, směr Komín, smyčka, výstup na zastávce Rybkova).
Fakulta se nachází v oblasti s parkovacími zónami (zóna B, oblast 1-15) a poměrně malým množstvím parkovacích míst. První hodina parkování je zdarma, následující za 30 Kč/h. Na ulici jsou k dispozici parkovací automaty, lze zaplatit i online (či prostřednictvím aplikace ParkSimply Brno stažené do mobilu). V těsné blízkosti fakulty (v jihovýchodním rohu mezi ulicemi Hrnčířská a Veveří) je poměrně velké placené parkoviště. Fakulta je však poměrně snadno dosažitelná MHD.
Ubytování si účastníci konference v případě potřeby zajišťují sami. Níže jsou uvedeny doporučené hotely, samozřejmě ale můžete využít i jakékoli jiné ubytovací kapacity v Brně.
V blízkosti Právnické fakulty (ve vzdálenosti přibližně 500m) se nachází hotel Sono Centrum (https://www.hotel-brno-sono.cz/).
V dochozí vzdálenosti (přibližně 1.400 m) se nachází Hotel Continental (https://www.continentalbrno.cz/cz).
Orientační plán budovy
- nadzemní podlaží (vstup do budovy):
2. nadzemní podlaží: